Gastronomowie na UP

Gastronomowie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

hamburgeryW dniach 10 i 12 grudnia 2018 roku nasi uczniowie  z technikum żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w warsztatach gastronomicznych, które odbyły się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności.Zajęcia zorganizowano w ramach realizacji projektu „Czas na Zawodowców” pod hasłem: „Dzień amerykański” a ich celem była produkcja hamburgerów od podstaw. Uczniowie samodzielnie wykonali każdy etap procesu produkcyjnego, a najważniejszym było stworzenie odpowiedniego mięsa do burgerów -  formowali wołowinę w specjalnych formach na kotlety i wysmażali według obranego stopnia, najczęściej medium, by stek pozostał soczysty.  Burger to nie tylko mięso, nie bez znaczenia są też jego dodatki. Galeria zdjęć

Kolejnym krokiem w produkcji było zrobienie bułek. Uczniowie samodzielnie przygotowali pszenne ciasto drożdżowe, podzielili je na małe porcje, posypali sezamem i czarnuszką, a następnie upiekli. Zrobili też chutnej cebulowo – jabłkowy, który wraz z dodatkami – warzywami, serem cheddar i sosem keczupowo – musztardowym zwieńczyły całość.

Prócz umiejętności praktycznych, które zdobyli nasi uczniowie, mieli też oni możliwość zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem technicznym, były to głowienie maszyny i urządzania do obróbki termicznej. Poznali budowę i zasadę działania płyt typu griddle, grilli na lawie, salamander i pieców konwekcyjno – parowych.

Zajęcia na uczelni były bardzo interesujące, łączyły wiedzę teoretyczną i umiejętne jej zastosowanie w praktyce. Na zakończenie zajęć nasi uczniowie z dumą konsumowali własnoręcznie przygotowane zdrowe i pyszne burgery, „soczyste i aromatyczne mięso zamknięte w chrupiącej lekko maślanej bułce z dodatkami, które podkręciły ich smak”.

• Click to enlarge image hamburgery-1.jpg
  • Click to enlarge image hamburgery-16.jpg
  • Click to enlarge image hamburgery-17.jpg
  • Click to enlarge image hamburgery-18.jpg